Huvitavad domeeninimed

IP aadressid iseenesest on suur teema ja selle seletamiseks on palju raamatuid kirjutatud. Keegi ei saa täpselt aru kuidas need töötavad tänapäevani. Kui kord NIC on installeeritud arvutile ja tarkvara sellega suhtlemiseks on OP süsteemis olemas, siis määratakse aadress arvuti võrguliidesele ja vähemalt üks DNS serveri asukoht. Vähemalt TCP/IP töötab nii.

Blabla, tegelikult nägin huvitavat videot teemal numbrilised domeenid. Need on kujul 8888.com, 1234.com jne. Kes selliseid domeene tahab? Selgus, et Hiinas ja üleüldse sealkandis on sellised domeenid ihaldatud, sest inimestel on neid kergem kasutada. Peamiseks põhjuseks on keel, kus araabia numbreid siiski kasutatakse, kuid mitte meie tähestikku. Huvitav oli selle juures see, et sellised domeenid, nagu 8888.com müüakse miljonite dollarite eest. Huh?

Selgub loomulikult, et selle taga on terve teadus ja müstilised-kultuurilised seosed numbrite ja reaalsuse vahel, aga põhiline point on, et mida lühemad numbrid, seda kallimad need domeenid on. Ilmselt on ka lühikesed tähelised domeenid kallimad, sest neid on lihtsalt vähem.

Uurisin lähemalt, kas oleks võimalik numbriline top-level domeen saada omale. Ilmselt kui tahad, siis on see võimalik: https://news.ycombinator.com/item?id=2179216

See ei ole ametlik TLD, kuid miskitpidi võimalik. Muide antud teenus on praeguseks maas, huvitav, kas kellelegi ei meeldinud või lihtsalt huvi kadus ära. Tundub, et praeguseks tahab igaüks omale enda top-level domeeeni ja näiteks Open Nic nimeservereid kasutades võid saada .oss domeeni, mida keegi teine ei tunnusta.

Toimub ka pidev ametlike TLD-de juurdetrükkimine, Google on esitanud palve .lol domeeni ICANN-i poolt ametlikuks tunnistamiseks. Siis on veel grupp inimesi, kes kahtleb kogu selles TLD-de plahvatuses. http://www.theregister.co.uk/2011/07/04/dotless_domain_security/
Kus mainitakse selliseid linke nagu-> io (vähemalt firefoxis pidin avama uuel tabil, et tööle läheks link, veider ikkagi, Chrome ei tahtnud avada, Vivaldi keeldus ka) ja üleüldse turvlisust. Pole raske ette kujutada, kui 127.0.0.42 kusagile .com saidile läheb ja palju pahandust teeb vms. Eks see ole nii kõigega, kui tahetakse halba teha, siis tehakse. Võid näiteks ülepinget tekitada oma elektrivõrgus ja vaadata kuidas naabrite televiisor tiksub. Eks see selle võrgu probleem ole.

Nimeserverid ei ole ainult nimede IP aadressideks muutmiseks, vaid ka korralikult asjade pekki keeramiseks. Rääkimata sellest, et enamus valitsuse “turva” süsteemidest monitoorib nimeservereid.

Kuid kui kellelgi õnnestub mõni 888.com domeen saada omale ja maha müüa hea raha eest, siis on lootust umbes 200k dollari eest avaldus teha ICANN-ile, kes võib teha .888 TLD, andes nii kellelegi võimaluse saada 888.888 domeen. Mis võiks ju hiinlastele palju korda minna? Üldiselt lõppeb mu arutelu nagu alati sellega, et lõpuks on domeen nimega 1 . Ja browseri aadressiribale võib kirjutada lihtsalt 1. Ja selle omanik on viimane inimene siin planeedil, ning tal on võimalus päikese peale minna või saab ta jumalaks ja kõik algab otsast peale. /end rant

Vaatasin ka, mis vahe on FF-is nendel DNS päringutel, avades http://io/  nagu selles lingis. Ava uuel tabil variant tegi päringu http://www.io.com suunal, mis töötab. Niisama klikates tegi päringu io.lan. Millele vastati, et sellist nime pole. Ja ei olegi olemas selllist nime.

http://unix.stackexchange.com/questions/92441/whats-the-difference-between-local-home-and-lan

Ühesõnaga targemaks ei saanud. http://wordpress on FF aadressiribal wordpress.com, seega ma ei tea, kas see on “aadressiriba” ikka, igaljuhul võib nii või naa minna. Arvan, et teemast väljas juba, aga googeldasin ja leidsin http://www-archive.mozilla.org/docs/end-user/domain-guessing.html

Selgub, et isegi kui kirjutad http://bla, teeb FF “tarka” arvamist ja paneb .com aadressile ise otsa. .com-ification. Terve mainitud artikkel räägib kui halb see domain-guessing on põhimõtteliselt ja et seda saab välja lülitada. Aga, et nad tegid seda ikkagi, sest naljakas on. Ma arvan, et võiks muidugi hullem olla. Näiteks kui mozilla.org-i ei leita, siis pannakse .com otsa. Aga nii siiski ei ole.

Tegelikult pole minul midagi “tarkade” browserite vastu. Mängisin hiljuti SVD-ga(singulaarlahutus) ja üldse lineaaralgerbaga. /rant on / . Minuarust võiks mõni browser LSA-d(Latent Semantic Analysis) kasutada ja ette ära vaadata, kas mind huvitab see aadress või mitte. Kui ei huvita, siis otsiks mõne uue aadressi. Kusjuures browser teeks ka omad järeldused(Semantic Inference) ja muudaks kogu kasutajaliidest vastavalt sellele leheküljele, mis ta arvab, kuhu ma lähen. Kogu huumor kõrvale jätta, oleks see parem variant kui müüa IE browseri .NET komponenti, mille trial versioon on mul kusagil olemas. Suur pettumus oli see browser!

Internatsionaliseerimise moodust paindumatute domeeninimede vastu on kirjeldatud siin:

https://en.wikipedia.org/wiki/Internationalized_domain_name

Paindumatud on domeeninimed, sest lubatud on väike osa ASCII tähti, mingi whitelisti alusel, mille võib leida ka wikist. IDN kodeerib võõraid tähti nendeks lubatud tähtedeks. Siis on veel mingi blacklist, mis on nende IDN koodide jaoks, mis on kahtlased: http://kb.mozillazine.org/Network.IDN.blacklist_chars . See on üsna keeruline konstruktsioon ja tulemus on xn--…. laadi aadressid. Väärib mainimist igajuhul.

 

 

Advertisements